2011. október 27., csütörtök

A diákéletnek vége. Elhelyezkedésem és a bevonulás éve.

Az év eleje még a főiskolán talál. Muszáj egy összefoglalást kerekítenem a néhány főiskolás évemről itt. Életem legfelhőtlenebb időszakának éltem meg, pedig se pénzem, se kincsem nem volt. Azaz dehogynem. Társaim, a velük folytatott laza beszélgetések, az egész tanítás alatt folytatott folyamatos sakkpartig (félfüllel odahallgattunk az előadóra is), kockázás (húzogatós játék kockás papíron). Kicsit talán mutatja is, hogy mennyire nem volt tétje szakmai igyekezetünknek. (Filiszter leszek magam is…)

A szombat délelőtti uszodalátogatások a Margitszigeten.
A vizsgák izgalma, az eredményesség öröme, fiatalságunk erőnléte, elnyűhetetlenségünk tudata. A legéletképesebb korban voltunk, amikor agyonverni se lehet senkit, olyan életteli.
A kolleginák változatos szépsége.
Az óraközi szünetek hangulata. Szájharmonikáztam, gitároztam is ritkán.
A büfé környékének zajai, kávéillata, friss szendvicsei. Van-e boldogabb időszaka az embernek annál, mikor töltekezhet és más dolga nincs. Mindehhez lényegében zavartalanok a körülmények.
A kirándulások, sítúrák hangulata (Kékes). Meglepő módon mindenkinek az arcán megmutatkozott: honnan jött, mi lakik benne.
Ahogy elkeseredik, ahogy mosolyog, ahogyan beszél, megszólít, ahogyan adminisztrálja magát.
Persze ezenközben volt egy titkos vonulata is az életemnek. A Regnum Marianum. Erről senki nem tudott. Nem is tudhatott: a jelszó (PB=Pofa be!) miatt. Nekem akkor már csoportom volt, fű alatt találkoztunk, mi is, saját bandámmal, de a vezetettekkel is. Mindig más koma lakásán.
A főiskolán nem vettem részt igazán a sportéletben. Egy ízben mégis úgy adódott, hogy megkértek, húzzak tornacipőt, mert az iskola kispályás focicsapatához nincs ki a létszám, ráadásul tétmérkőzést játszunk az idősebbekkel a bajnoki címért. Rendben van – mondtam. Elkezdődött a meccs. Ugrabugráltunk, helyezkedtünk, támadtunk és védekeztünk, ahogy kell. Egyszer csak a lábam elé kerül a labda. Szemben álltam a kapussal, és úgy a félpályáról megeresztettem egy bombát. A bal alsó sarkot lőttem ki. Nagy lárma keletkezett. Még csak az első félidő felénél tartottunk. A taktikai megbeszélés arról szólt (nem vettem rész rajta), hogy masszív védekezéssel fárasztjuk ki az ellenfelet, hogy aztán talán adódnak helyzeteink és a végére felpörgünk. Na hiszen. Ez a pörgés elkezdődött, de az első gól bénította is a nagyobbakat. Eladdig, hogy tizenegyesrúgásokra került sor, amit megnyertünk.
Az államvizsga 1969 januárjában folyt. Jóval korábban összeraktam azokat a könyveket, melyek a tételeket tartalmazták, szűk egy méter lett a kupac. Ránéztem és azt mondtam magamban: Ez a kásahegy túl magas ahhoz, hogy most elkezdjek belemerülni. Ha olyan hülye vagyok, hogy az eltöltött idők és felkészülések kevesek a záróvizsgára, akkor megérdemlem, hogy húzzanak el. Mondanom se kell, hogy elég volt mindenből. Levizsgáztam, ha nem is olyan fényes eredménnyel, mint annak idején a középiskolában, de meg voltam magammal elégedve.
A szoc. időszak néhány emberséges intézkedést is hozott. Ilyennek éltem meg, hogy mindenki számára akadt munkahely. Meggazdagodni ezeken a helyeken csak az tudott, aki a pixisben (párt, KISZ) volt, vagy valamiben hatalmasat alkotott.
Ám a napi megélhetéshez szükséges pénzt bárki meg tudta szerezni, aki hajlandó volt valahol dolgozni. Akkor a főiskola faliújságját teleaggatták cégek hirdetéseivel. Kellett a gyakornok mindenkinek, mert a vállalatoknál bérszínvonal-gazdálkodás folyt. Ha olcsó munkaerőt találtak, csökkent a bérszínvonal mutatója, és a megtakarított pénzt a többiek béremelésére fordíthatták. Én a Népművészeti és Háziipari Szöv.-i Váll.-hoz kerültem februárban. A féléves gyakornoki idő alatt 1300 Ft-ban határozták meg havi béremet. Fél évet a közgazdasági osztályon töltöttem. Nem szerettem, nem érdekelt, főnököm nem is foglalkozott velem, mindegy, túléltem, majd átkerültem az ellenőrzésre. Itt állandóan akadt tennivaló. Felkészültünk egy-egy boltból, a helyszínen lefolytattuk az ellenőrzést, megírtuk a jelentést impúrumban (piszkozat). A kellő javítgatások után pedig purifikátumban (tisztázat). Mindkettőt az osztály gépírójának diktáltuk, aki mechanikus írógépen dolgozott. Egy miniszterpapír szolgált beadandó jelentésnek, s néhány másolat készült átütővel, indigósan. Ma már talán nem is tudják az emberek, hogy kétféle indigót használtunk. Golyóstoll íráshoz „kézi”, írógéphez keményebb „gépi” indigót (DELTA-plan).
Amikor a céghez kerültem, még találkoztam a szögemeltyűs svéd Odner számológéppel. A számokat helyi értékben beállítottuk, és egy kurblival daráltuk az összegeket szorzáshoz, osztáshoz. Kuriózum volt a gép már akkor is. Balga módon kiselejteztük a ma már muzeális értékkel bíró masinákat, hogy felváltsák helyüket a klaviatúrával rendelkező ugyancsak svéd FACIT gépek, utóbb minikalkulátorok.

Az év derekán besoroztak, és megkaptam behívómat októberben, hogy aztán 25 hónapot a pápai reptéren szolgáljak sorkatonaként.
Engem a sorozás alkalmával külön kezelésbe vett a politikai tiszt, lévén, hogy a piaristákhoz jártam. Elmagyarázta három perc alatt, hogy Gagarin az űrben járt, mégsem találkozott a Szűz Máriával. Ráhagytam. Ebben maradtunk.
1969-ben újonckiképzést kaptunk. Ebben sok alakizással, és egy éles lőgyakorlattal. Mi viseltünk utoljára csizmát. (Később lecserélték „surranó”-ra ezeket.) Vágtuk a betonon a díszlépést, a kiképzők pedig felváltva kiabáltak: Vágja oda a talpát, katona, hogy agyrázkódást kapjanak a hangyák a beton alatt!
Eskü következett, majd lapátos katona lettem: „dombelhárító”. Építőszázadban készült a mi segédletünkkel néhány műtárgy helyben. A karácsonyt és a szilvesztert már otthon töltöttem, töltöttük. Volt is irigyünk elég a laktanyában.


30 megjegyzés:

Samu írta...

Persze, hogy emlékszem a kétféle indigóra! Kék volt a kézi és fekete a gépi indigó. Nekem még most is van indigóm itthon! :-))
Képzeld, nekünk a főiskolán, a 70-es évek közepén még meg kellett tanulnunk számolni azzal a szörnyű kurblis számológéppel! Még zárthelyit is írtunk úgy, hogy azzal kellett számolni. Nagyon szenvedtem tőle, mert az osztással sokat bajlódtam. Szörnyű volt az egész! Igaz, akkoriban már kezdtek elterjedni a kis kézi számológépek, de azt mondták, meg kell tanulnunk a réginek a kezelését, mert sok helyen (főleg vidéken) még használják (a 70-es évek közepén!), és senki sem tudhatja, hová kerül a főiskola után.

mick írta...

Olyan ezekre az eszközökre visszatekinteni, mint visszagondolni a petróleumlámpás világra.
Mi még Hollerith-rendszerről tanultunk, meg lyukkártyákról.Volt is a kezemben. Meg lyukszalagról.
Ilyenekkel vezérelték a szőnyegszövő gépeket Mezőtúron. Láttam.

Ági írta...

Na, akkor én nagyon tudatlan voltam abban az őskorban, mert most hallom először, hogy más a kék, és más a fekete indigó. Akár kézzel, akár gépen írtunk, azt használtuk, ami éppen volt és örültünk, ha még nem volt túlságosan kopott. :)

mick írta...

Azt hiszem, hogy az íráserősség különbözősége miatt készült a gépi indigó strapabíró anyagból, mert a betűkarok ugyancsak erősen odavágtak neki. A kéziindigó használatakor nem kellett erősen rányomni a golyóstollat a papírra.

klaribodo írta...

Tényleg, most, hogy mondjátok, emlékszem rá, gépeléshez mindig fekete indigót használtunk. (A kéket a boltosnál láttam, a számla másodpéldányát azzal írta.) Nahát! Én se vettem észre - akkor.

aliz2 írta...

mi a kéket akkor használtuk, ha valaki hiányzott egy előadásról, is igy másoltuk neki a jegyzetet (mert fénymsoló ugyebár még nem volt)

Samu írta...

Szerintem valahogy más is volt a két indigó anyaga, fogása. A kék az puhább volt. Ha pl. kivételesen a feketét használtuk kézíráshoz (mert mondjuk épp nem volt kéznél kék), akkor nagyon rosszul látszott az átírás, viszont a kék indigó remekül átmásolta a kézírást. Nyilván nem véletlenül volt kétféle, hanem célirányosan készültek. Ahogy Akimoto is írta, az üzletekben, a számlatömbökben is mindig kék indigót használtak. (Mert ugyebár akkoriban még nem voltak önindigós számlák. Emlékszem, milyen óriási dolog volt, amikor bejött az önindigós számlatömb, mert attól kezdve nem kellett a számlaíróknak bajlódni az indigóval.)

klaribodo írta...

Bizony, Samu. És még kicsi alumínium
táblát is kellett a másodpéldány alá tenni. Azzal is lehetett vacakolni. Ez a kemény lap ma valami műanyagból van. Egyáltalán adnak számlát?

Samu írta...

Igen, eleinte alumínium lapocska volt a számlatömbben, később műanyag, manapság kartonlap. De ma már mind önindigós.

mick írta...

Ha már így belemerültünk a papírok világába, megemlítem, hogy a csehszl. radír volt az elefánt radír. Hát a magyarnak mi volt a neve. Emlékeztek rá?

klaribodo írta...

Add ide azt a vackot! - Mi csak így becéztük. Vagy maszatolt, vagy morzsálódott.:)

mick írta...

akimoto
:)

mick írta...

Na jó.
A magyar radír neve
GLOBUS
volt.

KapitányG írta...

Rajta hosszúsági és szélességi körökkel behálózott földgömb ?
De lehet, hogy csak képzelem...

mick írta...

Pontosan.
Jól emlékszel rá.

mick írta...

Samutól megkaptam egy szögemeltyűs gép ábráját. Kicsit nagy lett, de legalább jól látszik.
Szorozni úgy kellett,hogy a beírt tényezőt ledaráltam a másik tényező egyik számaszor, majd változtattam a helyiértéket és a következő szám mennyiségével forgattam körbe a kurblit.
Osztáskor fordult a sorrend. A bevitt osztandót rögzítettem, majd az osztóval vissza irányban kurbliztam, míg a gép ki nem jelezte, hogy túlpörgettem eggyel az értéket. Akkor visszaálltam a kurblival arra a számra, mely még megvolt az osztandóban, majd odébb vittem eggyel a helyi értéket, és kezdődött elölről a cirkusz. Volt benne rendszer és működött. De régen is volt.

aliz2 írta...

hogy ez az indigo és raddir milyen hálás téma! - a sokszorositás és a törlés eszközei... tényleg ! milyen fontos dolgok...:) a szorzás és az ossztás is! :)ezek mindig aktulis dolgok , legfeljebb az eszközök változnak körülöttük...:)

aliz2 írta...

...az írásé is. Én pl. sokkal kevesebb félreirást követtem el kézzel.. (amit mostanság már el is akarnak tüntetni (egyelőre) az amerikai iskolákban)(tehát akkor nyilván se radir, se kézi indigó nem is kellhet..., teljesen el fog felejtődni)

flora írta...

"A" csehszl. radír, "a" magyar radír - észrevettétek, mennyit elmond ez az egyszerű határozott névelő a korról, melyben csak egyfajta radír volt, mégsem szenvedtünk olyan nagyon a választék hiányától...
(igaz, mostanában meg főleg kínai van...)

mick írta...

aliz2: a fejlődést megállítani lehetetlen. De a kézírás annyira emberi valami...
És nem azért morgok, merthogy kiveszése amiatt a grafológusok munka nélkül maradnak.
flora: Úgy tűnik, hogy tanúi lehettünk a fogyasztói társadalom előtti kornak. A mai fogyasztói társ. baljós előjelek alapján alkalmasint nem is lesz hosszú életű. Legalábbis mai formájában nem.

KapitányG írta...

Alíz, nem a kézírást akarják "eltüntetni", hanem a folyóírást. És nem akarják eltüntetni, csak egyszerűen nem kötelező tanítani. Kingától kérdeztem, olvasd el a válaszát, ennek a blogbejegyzésnek a hozzázólásaiban:
http://href.hu/x/frdt

aliz2 írta...

még nem olvastam el, de addig is, ha valami nem lesz kötelező az iskolákban, akkor nem is fogják tanitani...

aliz2 írta...

a vakon) gépelés megtanitása kiskorban, 10 ujjal pedig - ettől függetlenül- üdvözlendő. (ezt ma hallottam a Pulitzer konferencián)De a 2 dolog nm zárná ki egymást...

Samu írta...

No, hát most elolvashattátok, hogy kellett számolni azzal a szörnyű géppel. (Ld. följebb, Mick leírta.) Idetekerem, odatekerem. Szerintem borzasztó volt. És ilyesmivel (is) kínoztak engem a főiskolán! :-((

mick írta...

Amikor kamasz voltam, úgy tudom, az USA-ban nem tanították a szorzótáblát kívülről. Táblázatokat használtak és kész. Értem ennek a praktikumát. De vajon mit tesznek a tíz ujjal billentyűzők az első áramszünet alkalmával. És ennek az esélyét egyáltalán nem szabad kizárni.
HA van eszük, megtanulnak folyóírással írni.
Samu: Miközben elismerem a „számdaráló gép” használatának kellemetlenségeit, magam szívesebben daráltam, mint hogy állandóan számsorokat osszak el egymással a (v)iszonyszámok kimunkálására.
:)

KapitányG írta...

Áramszünetkor? Írnak kézzel, nyomtatott betűkkel. Vagy várják, hogy visszajöjjön az áram :)

Samu írta...

Mick, nem a számológép volt a hibás, hanem én voltam teljes antitalentum hozzá. Láttam én olyan embereket, akik úgy dolgoztak vele, mint a villám! Csak csodálni tudtam őket. :-))
(Szerencsére nekem csak azt az egy zárthelyit kellett megírnom vele a főiskolán, és soha többé nem kellett használnom az életem során.)

Samu írta...

(Utóirat: a zárthelyim sikerült.)

mick írta...

Samutól tudom, hogy Ági igazította normális méretre a darálós számológép képét.
Köszönöm Samunak a képet, Áginak az igazítást.

mick írta...

Samutól tudom, hogy Ági igazította normális méretre a darálós számológép képét.
Köszönöm Samunak a képet, Áginak az igazítást.