ha másfél évesen aszegedi téglagyárban a három vonatszerelvény közül nem pont abba kerülünk, amibe, akkor 1 évvel később, nem jöhettünk volna vissza anyukámmal a deportálásból (Theresienstadtból) Budapestre, ahol nagymamával és nagybátyámmal hiába vártuk vissza apukámat a bori munkaszolgálatból, mert ő meg valószinűleg a rosszabb (erőltetett) menetbe került (az első lépcsőbe), és onnan alig tértek haza...
ezek nem rajtunk múló választások voltak, de /és "csak" élet-halál múlt rajta...
ehhez képest a többi "mi lett volna ha" csupán részletkérdés
bár a mi életünk és hazatértünk anyukámon is múlott, ha ő nem neszeli meg (német tudása segitségével) már a deportálásban, hogy őt és engem tovább akarnak szállitani, és (nem éppen valami szanatórium- vagy üdülőféleségbe), és ha nem kéri, hogy maradhassunk, s vállal éjszakai gyári munkát... akkor se jöhettünk volna haza, mert akkor Auschwitzba vittek volna, ahonnan nemigen volt visszaút...
ha nem lett volna német nevelőnője, és nem tudott volna olyan remekül németül, amit viszont én épp az ismert okokból averzióval kerültem (csak 1 évet tanultam a gimiben, rendkivüli nyelvként...) a kötelező az orosz volt, mellette mi latint tanultunk... s ha épp 1961-ben indult volna latin szak az egyetemen, arra jelentkezek, de mivel épp abban az évben nem indult, maradt az orosz nyelv a magyar mellé... amit viszont - ismert okokból - az 1989-es rendszerváltás után már nem lehetett tanitani, s ennek lettek is némi magánéletrajzbeli következményei ... (félbemaradt angol átképzéssel, óvodáskori gyerek mellett...)
de ne menjünk ilyen előre... a pályaválasztást illetően... mindig is a művészetek vonzottak, - ezért is "maradt" az irodalom végül is a stabil választott szakom, (mit művészeti ágként kezeltem), de addig....: főleg a zene volt az, ami lehetett volna életpályám is. (nagymama (Berlinben végzett zeneakadémiát) zongoraművész volt, majd magánénektanár, apukám a budapesti Opera énekkarában statisztált egyetemi évei alatt, országos dalszerző pályázatot nyert), én hegedülni tanultam kiskorom óta (mert zongoránk nem volt, a háboru éveiben a Bösendorferünk "eltűnt" Ha nem igy lett volna, zongorát tanultam volna...)... felvettek a konzervatoriumba, a gimnázium mellett oda is (be)jártam (Makóról Szegedre vonatozgatva) (a hegedű volt a főtanszakom, mellette zeneszerzésre is tanitottak, összhangzattanra - zeneirodalom, szolfézs... )...aztán az érettségi évében megszakitottam a konzi tanulmányaim, 1 évre halasztást kértem, de később mégse ott folytattam, mert felvettek a szegedi egyetem bölcsészkarára. HA nem vettek volna fel, folytattam volna a konzit... és a zene lett volna az élethivatásom.... (csak zárójelben jegyzem meg az ismétlődést: lányom is felvették a konziba, ő már zongorázott, de ő már el se kezdett járni - a gimi mellett a konziba)
Én a bölcsészkarban csalódtam. 2. év elején - titokban- felvételiztem a szinművészeti főiskolára. (Jól szavaltam, tagja voltam a városi kisérleti szinpadnak is - de a felvételin, az egyik szót a Radnóti Levél a hitveshez c. versében hamisan mondtam (a "szeretsz-e"-t)-- mert visszacsengett jóhallású fülemben kisérleti szinpadi társam versmondása, és az én számon véletlenül az ő hanghordozása csúszott ki, éreztem, hogy ez végzetes, Sulyok Mária le is állitott... HA nem igy történik.... szinész lehettem volna?...: mindenestre többször is majdnem közeli kapcsolatba kerültem a szinházzal: később már rendező akartam lenni, (akkoriban oda csak egy diploma után lehetett jelentkezni) HA Marton Endre (a Nemzeti Szinház akkori főrendezője, még a régi Nemzeti Szinház épületében) nem beszél le róla 21 éves koromban, mondván, hogy NŐnek semmiképp nem ajánlja.... akkor talán rendező leszek? Később az IS lettem, igaz csak "B" kategóriában , s már tanárkáént, s "csak" a Népművelési Intézet által szervezett tanulmányok révén... diákszinjátszócsoportvezetőként... Országos versenyeken vettünk részt, eredményesen, de objektiv nehézségek miatt abbahagytam, pár év után. HA nem teszem.... De már egyetem után is kezdhettem volna a pályám a Szinházi Intézet (később lett szinháztudományi)
munkatársaként (gyakornokaként, de mivel egyelőre csak 6 hónapos szerződéssel, tehát némi bizonytalan kimenettel....és mivel (betegeskedő) anyukám nem akartam egyedül hagyni Makón - igy visszajöttem abba a gimnáziumba tanitani - ahova magam is jártam (meg még ő is, meg aztán a lányom... ő viszont már Pesten él, - ott van férjnél - még ha Szegeden is jár(t) doktori iskolába , modern magyar irodalomból - de már Pesten, a Bartók Rádióban szerkeszt Irodalmi Újságot..., rengeteget publikál, mindenféle tudományos és szépirodalmi és publicisztikai műfajban, irodalmat szervez,)- tulajdonképpen -akaratlanul is - azt éli, amikről én csak álmodozhattam (volna)... erre mostanában jöttem rá... pedig nem én tereltem erre az útra... vagy lehet, hogy kicsit mégis...? benne...? lehet hogy átörökitjük a vágyainkat is...?: ha csak a publikációi sorát és helyét nézem, és egyebeket is, - felül is múlja...) Ha én nem hagyom lebeszélni magam a (szép)irásról még huszonegynéhányévesként, a Szépirodalmi Kiadó egy lektora által, aki -külföldön játszódó- regényem birálatába ilyen ellenérveket sorakoztatott fel, hogy capucino nincs, csak kapuciner , ... akkor talán irtam volna további regényeket is?.... HA publikálhattam volna...? (ha nem mondja egy folyóiratszerkesztő azt egy versemre: "Akárhányszor eltipornak /mindig fölemel a földből kinövő életáhitat!/ És látni tanitom újra/ megvakitott álmaimat") hogy vakot nem lehet látni tanitani (sic) (pedig mint hallom, a fejlődő orvostudomány segitségével már lehet, vak embereket is, különböző chipekkel - álmokat meg már rég...miért is ne? ha egyáltalán vakok lehetnek az álmok -... de hát mitől vers a vers? épp a többjelentésű, sűritett tartalmától, a metaforáitól... a kimondhatatlan kimondásától - a "mi lenne ha " kimondásától)
De ha mindez nem igy történik (azaz éppenhogy nemtörténik) az irásaimmal, akkor lehet, hogy most nem irnék blogot, és ezt se.... most , itt.... viszont ha nem irnék blogo(ka)t lehet , hogy (előbb) megirnám a régóta tervezett családregényemet, vagy minek nevezzem... )
Ha... ha...
És akkor azon mégnem is gondolkodtam el, hogy mi lett volna HA a korábbi "kérőimet" választom: 20 évesen - azt a lengyel (alpinista-fizikus) fiút, akivel az egyetemi énekkar turnéja alkalmából ismerkedtem meg, Krakkowban; vagy később, 27 évesen azt a másikat.... de igy kellett lenni, hogy 36 évesen (ilyen elkésetten) menjek férjhez , ahhoz, aki később -42.évemben - gyermekem apja lett, aki pedig már 15 éves koromban a gimiben illetve a rajzszakkörön élénk érdeklődést mutatott irántam, amit én akkor inkább némi riadalommal fogadtam...)
Utólag - úgy látom én is - mindennek megvan a jelentősége, és mindig csak a jövőben derül ki hogy egy megtett vagy elmulasztott lépés, jó volt-e, néha ami rossznak látszik épp valami jó okozója lesz, és forditva, ami jónak tűnik, valami rossz elinditója lehet...
Utólag - úgy látom én is - mindennek megvan a jelentősége, és mindig csak a jövőben derül ki hogy egy megtett vagy elmulasztott lépés, jó volt-e, néha ami rossznak látszik épp valami jó okozója lesz, és forditva, ami jónak tűnik, valami rossz elinditója lehet...
Dönteni nehéz mindig. A Ji Csing bölcsessége szerint a (változások könyve) a legkisebb változások mentén érdemes haladni...
Ha visszagondolok az életemre, nagyokat nem is mertem lépni. Talán azért élek még mindig - mindenek ellenére - a szülővárosomban... (holott többször is kivánkozott volna lehetőség -egy esetleges külhoni élet választására , illetve legalább egy fővárosira....)
És most meg is kérdem magamtól: mi lenne HA... (ennek a kérdésnek múlt időben: "mi lett volna ha..". kevesebb értelme van, bár azt mondják, hogy spirituálisan a múltunk "átirásával" is megváltoztathatjuk a jövőnket- a tudatunk révén)
Mindig azt hittem, hogy determináltabb vagyok mint ahogy élek, s mint az esetleges lehetőségeim. Amikből mindig nehezen tudtam kitörni. Aztán valaki azt is mondta, hogy a rácsokat magam szegezem körém... talán igaza volt. Egy életútinterjúban saját tanulságként az derült ki számomra legfőbb életigazságként és tanulságként, hogy bátran, bátrabban kell/ene élni!!! nem félni attól, hogy mi lenne, ha....
vagy mégis(?!)....
(Persze, minden csak utólag derülhet ki... és van ami már utólag se, ha egy idő után nincs már utólag, illetve elfogy az idő...Talán a reinkarnáció (vagy a árhuzamos életek) tana ezért olyan tetszetősen elfogadható sokak számára... meg a sok-sok képzelt javitási lehetőség miatt is. De valójában attól tartok, egy életünk van, ha a személyiségünket nézzük... az emberiségnek van sok.... s bizonyos tudatállapotban , ahol egyek vagyunk - bármi átélhető. Akár a szinésznek vagy az irónak... akik el is játszhatja- irhatja , s végig... a mi lenne ha... következményeit.... talán ezért is vonzottak volna mindig is ezek a pályák?)
35 megjegyzés:
"Utólag - úgy látom én is - mindennek megvan a jelentősége, és mindig csak a jövőben derül ki hogy egy megtett vagy elmulasztott lépés, jó volt-e, néha ami rossznak látszik épp valami jó okozója lesz, és forditva, ami jónak tűnik, valami rossz elinditója lehet..."
Nagyon igaznak találom ezt a mondatodat magamra - és bizonyára még sokak számára is!...
...csak az a baj, hogy ezzel nem sokra megyünk - gyakorlatilag - a mindenkori jelenben!:(
...megirnám a régóta tervezett családregényemet...- jegyzed meg. Én meg biztatlak. Magam 65 vagyok. Ha a mostani tempóban írunk egy-egy évről, meglehetősen sokára áll össze a kép. Megvallom, én elémentem a kihívásnak. Elkezdtem feldolgozni azokat az éveket, melyeknek tanúja voltam. Elég sok időt igényel, de szerintem megéri. Tisztázódnak összefüggések, régi emlékek merülnek fel valahonnan a tudatalattiból stb.
Hát hajrá!
Üdv.
csak elkezdeni nehéz... de valójában már rebngeteg jegyzetem adalékom van - nem ez a blog hátráltat, ebbe nem is rég kapcsolódta be... más, és "ott"nem is annyira évek szerint akarom a feldolgozást..inkább tematikusan -nem lineárisan teljesen... ill. semmiképp se évekre darabolva)
ebbennagyon igazaad lehet és kedvcsináló is: "Tisztázódnak összefüggések, régi emlékek merülnek fel valahonnan a tudatalattiból stb.
Hát hajrá! " - és köszönöm. NAgyon elmélyedve irhatsz, ha ilyen meglepetések érnek közben! ez az igazi:)
jé, most látom, hogy már 2008-ban , a másik (napi) blogomban írtam hasonlót:"lehettem volna?..." címmel:)
...az ott lényegre törőbb, tömörebb (igaz csak a ...zenész vonalat emeli ki)(meg a megvalósult tanárit)
http://lineas.freeblog.hu/archives/2008/09/05/lehettem_volna/#comments
Ugyanazt a mondatot emelném ki, amelyiket Flora. Tömör summázata közös blogunknak, az év-jegyzetek meg a többi bejegyzés az ujjlenyomataink.
Douwe Draaisma holland pszichológus az önéletírásokban fellelhető reminiszcencia-effektusról úgy írt, mintha rólunk írna. Be fogunk kerülni a világirodalomba, vagy legalább a tudomány kísérleti tárgyaivá leszünk, ha így haladunk. :)))
Aliz, egy kérdés: ott a domboldalon csak nem F.Ádám és M. Editke ülnek előttetek?
ja, dehogy is! előttem a fiú az, akivel később hosszan leveleztünk, és később "megkért"... (a lány meg F. Mari, akkori barátném...)
(mindkét fiú lengyel!!!)
F.Ádám és M. Edit nem is voltak énekkarosok! Egyébként F. Ádámmal nem régiben találkoztam a Gutenberg utvában, amikor fotóztam azt a kisfiús kutat.... nem sokkal előtte meg dittel a Kárász utván....
bocs, annyi mident félreütök (romlik a szemem:( - és nem tudom, hogy lehetne utólag javitani...:(
jobbban oda kell figyelnem és lassitani....
(a bejegyzésben is egy csomó félreütést fedeztem fel,de azt legalább ki lehet javitani, mindjárt meg is teszem...
ha már szerinted "Be fogunk kerülni a világirodalomba, vagy legalább a tudomány kísérleti tárgyaivá leszünk, ha így haladunk.":)
Aliz, az én szemem se a régi. :) Van zöld meg szürke hályog rajtuk, egyszer már műtöttek. Sebaj. Megnézettem a képet K-val, ő látta, hogy nem a mi osztálytársaink, téged mindjárt megismert. :)
Megjegyzem még, hogy nem csoda ilyen kezdetek után, ha "rácsokat szegezel magad köré", öröm, amikor kinyitod néha egyiket.
E-vel utoljára a piacon találkoztam. Olyan kedves!
melyiket műtötték? a szürkét? épp most olvasok róla? hogy kell táplálkozni pl...
érdekes amit mondsz a rácsszegezések okairól (s ha tudnád épp ki mondta ezt nekem...! )(akinek ezeről az okokról nagyon is kellett tudni)- én nem is gondoltam rá.. én ott nagy bizalommal voltam mindenki iráént és szeretettel vettek körül a lágerban... nézd meg a képeket...!!!
Milyen piacon találkozál E-tel. Szegeden? Mindig kedves, de ... (most legutóbb nagyon sietett, bár azt hiszem, én is)Ádámot régebben ismerem, mert ő is makói!
Szürke volt a bal szememen. Öt éve operálták, ugyanúgy látok vele, mintha velem született volna. A jobboldali stagnál, ha kell, azt is műteni fogják. A zöldhályog tizenegy éve fedeződött fel, azóta járok tenziómérésre, szemcseppeket kapok, még nem rosszabbodott. Ne félj, ha csak ezeket találták nálad is. A diéta jót tesz, az biztos.
*
Tudom, hogy szerettek a lágerben, írtál a Sós kávéban is erről nagyon megindítóan egyszerű emlékezést. Csak, ami vele jár, a tudat, a kiszolgáltatottság, a különbözőség megélése, az nekem is probléma volt, igaz, más, vonatkozásban. Ha tudnád, ki értette ezt meg, téged is tanított...
nekem (szürke)homályokat találtak, a szélén - majd fél év múlva kell menni ellenőrzésre - azt mondták, hogy a naptól óvjam, mást nem...
igazad van , mert utólag (mikor tudatosulnak) tényleg úgy csapódtak le a dolgok, ahogy irsz róla -
gondolom, hgy Sz. érthetett meg!(neki volt akkora pszchológiai érzéke - még mielőtt pszichológussá is lett volna)
Nem tudtam, hogy pszichológiával is foglalkozott. Annyira de annyira szerettem!
*Vigyázz a szemedre, biztosan fényre sötétülő üveget hordasz,azzal nagyon jó az utcán.
*Ha javítani akarsz a kommentablakban, lehetséges az "előnézet" állapotában. Le kell fogni a kezdeti lendületből.
*Krakkó az egyik kedves városom. Ismered a főtér melletti utcában a pinceklubot? Mi a nyolcvanas évek elején keveredtünk oda, nagy élmény volt a hazai underground után.
hát, emlékszel?, az irodalmat is a pszichológia felől közelitette meg, de később el is végezte a szakot, és inkább pszichológusként "működött"....
de ez független a "végzettségtől"...
Én is szerettem... de nem tudtam/mertem az egyetemi évek alatt igazán közel kerülni hozzá... ("sündisznó" voltam...)
honnan tudod, hogy fényre sötétedő a szemüvegem?, ez az újfajta "progressziv", de ami mindenre jó, az nem jó igazán semmire - lehet, hogy visszatérek a rendes napszemüvegre... távolra csak 1/2-es dioptria kellene úgyis - az elenyésző... Meg majd előveszem a széles karimájú szalmakalapom - még ha feltűnő is:)
nem ismerem azt a pinceklubot, de Lengyelországban mi is voltunk jó (egyetemi)klubokban, azt hiszem Varsóban... de kedvesek voltak a lengyelek, de szép emlékek.... azok a felejthetetlen 60-as évek, s még az eleje!!!
az előnézetben utólag is be lehet menni javítani?:)
Fehér vászonkalapot hordok, sajnos kiáll alóla az orrom, nő rajta szép basalioma...
Sz.-re: tényleg, a Párusz.c vers fordításait hasonlítottuk össze, mondom Lányi Saroltáéra, hogy olyan "gyerekverses", mire ő szörnyen lelkesedett, hogy ez az. ( L.S. sok gyerekirodalmi munkát fordított, ezt akkor még nem tudtam, de a tanár úrral az összhang megteremtődött.)
Az előnézet sárga mezőben mutatja a közlésre szánt szöveget. Ha hiba van benne, a megjegyzés ablakban javíthatod, hozzáírhatsz stb., a program automatikusan menti, amikor rákattintasz a megjegyzés küldése gombra.
Ráismerek név nélkül is sokunk szeretett tanárára! Tőle hallottam először az eljövendő információs forradalomról - a hatvanas években!
Sok anekdotám lenne róla, mint mindenkinek, aki ismerte, senkit nem hagyott hidegen, bár a néhány orosz szakos fiúnak nehéz sorsa volt mellette!
Sz... arra az elemzésre (Utyosz?( én is emlékszem... a nyomokra, amit a felhő hagyott a sziklán...
viszont Timi gyerekversei iránt érdeklődött, kérte is a könyvét, el is olvasta, és irt is levelet, sőt a saját gyerekkori verseit is elküldte!:) összehasonlitotta őket, és Timiét derűsebbeknek, nyitottabbnak taláta,("szerencsére") meg a rajzait külön is "üdvözölte"... Örült a könyvnek,-érdekes módon (de nem véletlenül) az "undokol" szónak külön is! ÉS kiemelte, hogy Timi egyszerre látja és láttatja kivülről és belülről magát... És meg is hivott hozzájuk... és mi nem mentünk el...:(
és annak a mondatának külön örültem (ez is a pszichológusé...):, hogy "jó,nagyon jó, hogy így szeretitek egymást"
... miért is nem látogattuk meg...?! (amíg lehetett volna...)
én egyszer a Szolzsenyicin stilusára mondtam rá, hogy inkább olyan Hemingway-esen egyszerű ,mint amit mondtak rá hivatalosan... és ezt helyeselte élénken... pedig előtte összeszidott bennünket, mert megbolondultunk a koratavasztól..., az első napsütéstől:)és "nem kell bedőlni ennek a marhaságnak"... -rosszallotta...
flora
ő egy legenda (volt és van)...
Mi voltunk nála Pesten, a Nyúl utcában lakott. Anyukája nyitott ajtót. (Sokat átélt fogorvosnő volt, úgy fogadta magához Sz.-t a háború után a Sztrehlo Intézetből.) A látogatás többi részletére nem emlékszem, akkor se, ha megfeszülök. :(
tudom, 14.szám - ráadásul közel az unokatestvéremékhez...
de ezek szerint az anyukája nem is az édesanyja volt? (hanem teljesen árva?! szegény...)
kár, hogy nem emlékezel...
de legalább meglátogattátok...
tudom, 14.szám - ráadásul közel az unokatestvéremékhez...
de ezek szerint az anyukája nem is az édesanyja volt? (hanem teljesen árva?! szegény...)
kár, hogy nem emlékezel...
de legalább meglátogattátok...
Összejöttünk itt szépen, akiket Sz. tanított. :)
és vajon mindannyiunkon nyomot hagyott, (mint az Utyoszban...)? :)
úgy tűnik....
jaj, de hát én félrebeszélek, akimoto, a Páruszt emlegette... hm... de ez is Lermontov, és stimmel is:... "mintha a viharban lenne a nyugalom"...
http://lineas.freeblog.hu/archives/2008/02/09/diplomaosztok/
http://lineas.freeblog.hu/archives/2008/02/10/kulonbozo_fajdalmak/
http://lineas.freeblog.hu/archives/2008/02/17/in_memoriam_Szoke_Gyorgy/
http://lineas.freeblog.hu/archives/2009/02/20/ifju_s_nem_ifju_szivekben_el_tovabb/#comments
Mennyi emlékezést írtál. Érdemes művész mellett 'érdemes tanár' kitüntetést is kellene osztani. Legalább a ragaszkodó tanítványok részéről.
egy részét mást ismered!!!:)
nem inkább mértéktelen vagyok? :(
Hiszen azt teszitek!
Talán nagyobb és értékesebb kitüntetés, mint életében állami forrásból.
a tanárok munkájának mindig és csakis a tanitványok lehettek az igazi elismerői(vagy akár kritikusai is)... mert ők a tanui! - és/de az igazi tanárok tényleg "ifjú - (és nem ifjú ) szivekben tovább élnek... és hatnak...
én irodalomból (de lehet hogy emberismeretből, "pszichológiából" is) tőle kaptam a legtöbbet!
Igazán irigyellek Benneteket!:) Ilyen tanár kijárna minden diáknak. (Nekem is jutott, sajnos rövid időre és mellékesen, N.János tanár úr, a kémia tagozaton, éneket tanított. És mindent! Csupán néhány órában. Aranymetszést, a mély és igaz zenehallgatás képességét, emberséget, ki tudja még mi fontosat, pedig távolságtartó volt.Nyugodjék békében...
Off megjegyzést írok ide, de nem tehetek róla, az ember lánya már csak ilyen:)Tegnap óta motoszkál bennem, nekiálltam hát keresgélni, csodás dolog -is- tud lenni az "információs forradalom":) Apámnak is volt egy Sz. nevű tanára, ráadásul emblematikus a maga tudományágában, súlyos ezrek kínlódtak/nak e tárgy bebiflázásában az ő atlasza segítségével. No de mint minden egyéniség, polihisztor ember, orvostudóssága mellett versimádó is volt. Apa mesélte, hogy Sz.az egyetemi előadó asztalán ült, lábát lóbálva szavalt. Németül. Már elfeledtem a költőt, verset.Csak két szóra emlékeztem: weißer Elephant. Meg hogy a refrént milyen vidáman fújta az"Öreg". Muszáj volt rájönnöm, mi ez a vers. Ennyi év után, a Ti tanárotokról olvasva.:) Nos,megtaláltam,nincs mit csodálkoznom, egy Rilke versből való:)Körhinta a címe, s refrén-féle tényleg ez: "und dann und wann ein weißer Elephant.":)
Bocs, hogy idekontárkodtam ezzel, de jól esett leírni. Apa kedvéért, és az igaz tanárokért!:)
RTalán még illik is ide, hisz körhintában vagyunk mind...
Rhumel, most is van az interneten egy Fehér Elefánt.
Az unokám sokáig járt hozzá: színházba vitte, zenét hallgattak együtt, könyvekről beszélgettek, olyan önkéntes kultúraterjesztő ember, sok fiatal barátja van. Talán él a honlapja.
Mindezek miatt volt számomra a tanári pálya olyan "kiváltságos"... Talán azért is gondolok máig nosztalgával a benne töltött pár évre...
Itt Valenciennes-ben még 7 évig tanítottam az oroszt felnőtteknek, "társadalmi munkában"...
ha kevés ideig tanitottál, akkor pláne érthető a hiányérzet... de ez örökké megmarad...
Megjegyzés küldése