2011. március 23., szerda

25

1986 tavaszán is sokat tanultam, ahogy az már el is várható egy érettségi vizsgáira készülő teljesítmény-kényszeres gimnazista lánytól. Ha jól emlékszem, azon a tavaszon még a szerelem is elkerült, vagy ha meg is környékezett, a sok könyv között nem találta az utat a szívemhez.
Akkor már biztosan tudtam, hogy nem jelentkezem az orvosi egyetemre és nem lesz belőlem pszichiáter. Fogalmam sincs, miért ... Fogalmam sincs arról sem, vajon miért hallgattam osztályfőnököm tanácsára, én, a reál beállítottságú ember, a matematikai logika és a kémia szerelmese, hogy magyar szakra jelentkezzem. Az ember útjait végig kell járni, gondolom most visszanézve 25 év után. Így kellett ennek lenni, hogy nem lettem medika, viszont magyar szakos is csak egy évig, és maradtam annak, aki mindig voltam, már 1986-ban is, érdeklődő embernek.
1986 tavasza tovaröppent, tanulással, lázadással, szárnyaink próbálgatásával.
Talán április lehetett, amikor egy osztályfőnöki óra után a terem előtt várt az osztályfőnököm férje, az iskola párttitkára, hogy elbeszélgessen az osztály három legjobb tanulójával. Nagy kitüntetésben volt részünk, felajánlották, hogy lépjünk be a pártba ... Már nem emlékszem, hogy vágtam ki (és el) magam, de habogtam valami marhaságot arról, hogy nem vagyok elég érett, erre hála az égnek, futni hagytak. Emlékszem, milyen csalódott voltam, nem a másik lány miatt, róla tudtam, hogy az édesapja párttitkár, hanem a fiú miatt, akiből több forradalmi szellemet néztem ki.
Aztán a Zöldnap előtt néhány nappal hallottunk Csernobilról, mi meg beöltöztünk a Peti barátunk által szerzett műtősruhákba, és fejes salátákat tologattunk valami kiskocsin. Ennek mi értelme volt, nem tudom, de majdnem igazgatóit kaptunk.
Aztán szépen leérettségiztem, felvételiztem, összeszerelmesedtem egy fiúval, akit elhagytam egy hónap után a legjobb barátjáért. Mentségemül szolgáljon a tény, hogy az utóbbihoz férjez is mentem később.
A nyárról, bevallom, emlékeim sincsenek. Augusztus végén beköltöztem a kollégiumba egy hétre a gólyatáborba. Nagyjából onnantól kezdődött a felnőtt, önálló életem. Az egyetem első hónapjai az eszetlen bulizások és a rengeteg tanulás két szélsőértékén mozogtak. Nem büszkeséggel mondom, de nem is szégyenkezve: egyikben sem ismertem korlátot. Ezekben az első hónapokban megismerkedtem a bölcsészkaron nagyjából mindenkivel, aki akkor és ott valamit is számított: diákkal, tanárral.
1986 decemberére alapjaiban kérdőjeleződött meg az addig büszkén vállalt materialista világképem, miután találkoztam egy amerikai antropológussal, Felicitas Goodman-nel. Decemberre túlestem Ingmar Bergman teljes életművén és a francia újhullámon. Decemberre kezdett körvonalazódni az a gondolat is, hogy belőlem nem lesz magyartanár. Nem is lett. De ez már 1987...

9 megjegyzés:

Rozsa T. (alias flora) írta...

Annak idején (1971-72 körül), fiatal tanár koromban engem is megkörnyékezett ugyanígy a gimnázium párttitkára. S érdekes módon, én is ugyanezzel a mentséggel bújtam ki a javaslat alól: "nem vagyok elég érett"...

N Zsuzsa írta...

Nagyon jó kis írás, élvezettel olvastam.
Azt nem tudom, miért nem agitált engem senki, hogy párttag legyek? (szerencsére) Pedig szűkebb családomban is voltak párttagok. Igaz, nem is volt olyan funkcióm, amihez kellett volna.

Ági írta...

Engem is tanár koromban agitáltak, pontosabban az iskolai alapszerv a nyugdíjas napközis tanárt, János bácsit bízta meg a beszervezésemmel (tán ezt hívták káderfejlesztésnek, ha jól emlékszem) - ő megkérdezett, hogy fölterjesszen-e engem, én pedig szó szerint azt válaszoltam, hogy "ne terjessz föl, János bácsi". Csodák csodájára ennyivel megúsztam, soha senki nem hozta elő többet a témát. :)

mick írta...

A szituácók kísértetiesen hasonlók.
KISZ-titkárunk kérdezte, belépek-e a KISZ-be. Mondom: nem. Mire ő: Na erre majd még visszatérünk.
Nem tértünk vissza. Kirúgták utóbb részegeskedése miatt.
Aztán évek múlva rám küldtek egy középvezetőt a pártból (Milyen különös ma leírni: a párt. Csak egy volt. Hogy is hívhatták pártnak. Mihezt képest volt az?) A fickó megkérdezte: Miklós, nem akarsz hemzsegni? Kérdem:hogy érted?
Hát KISZ, párt.
Mondom neki is: Nem.
Többé nem környékeztek meg a kérdéssel.

írta...

Lehet, valami romantikus regényben olvastuk ezt, Flora. :)
Köszönöm a felidézést Zsuzsának, Áginak és Mick-nek is.Ilyen évek voltak azok. És azt hiszem, tényleg volt valami fejlesztési terv vagy mifene. :D
Mick, azért az hozzátartozik a képhez árnyalásképpen, hogy engem feszt csesztettek a nyakamban lógó kereszt miatt, pedig meg sem voltam keresztelve. Dafke hordtam. (Már akkor is jó nagy hülye voltam.) Viszont harmadikos koromban belekeveredtem a KISZ iskolai vezetőségébe, mint kultúros, igaz, hmmm... szóval volt egy jóképű fiú is. :D :D

klaribodo írta...

Hát, engem meg nem akartak felvenni a KISZ-be, mert túlságosan deviánsnak tartottak. De mivel az egész évfolyam KISZ-tag volt két kivétellel, jelentkeztem, hogy bebizonyíthassam, nem is vagyok deviáns. Ez másodév végére sikerült.

s@só írta...

hát én pedig írtam egyet, csak közben elment a netem és a szöveg huss.... No majd 1987 - ben megírom azén párttal a néppel utamat :))))
Addig is csak annyit, hogy a salátás csernobili akció azért !86 - ban még elég kemény kritika volt (mégha zöld napon is).... Tényleg 1981 volt már?

Ági írta...

Sasó, nem volt még 1981, de előbb-utóbb sorra jön az is. :)

írta...

Akimoto ::::))))
Sasó, persze kritika volt, de szerencsémre ezen kritikai akciót pár fontos orvoscsemetével hajtottam végre. Beteg bárki lehet, ezért úsztuk meg. :D :D