2010. december 13., hétfő

Gyerekkori karácsony

Hárman vagyunk testvérek, én a legkisebb. Gyerekként egy kisvárosban éltünk, annak egyik „bányászfalujában”. Azért bányászfalu, mert a település felső része valóban falu volt, jó szagú istállókkal, falusi házakkal és templommal. Oda jártunk mindennap tejért tejeskannával. Mi az iskola közelében laktunk szolgálati házban, mivel szüleim pedagógusok voltak. Három nagy szoba, spájz, fürdőszoba. Nagy kert gyümölcsfákkal, télen teli pince. Akkor nem is tudtam igazán értékelni, csak így utólag! Azóta sem láttam igazi citromalmát!

Elég szegényesen éltünk, talán ismeritek a kifordított kabátot, a felnőtt ruhákból készített gyerekruhákat. A karácsonyok se az ajándékokról szóltak. Nagyon szerettem volna egy alvós, hajas babát, de hát nem tellett rá. Azért mire ötödikes lettem, megkaptam. Szüleim készítették éjszakánként titokban. Vettek babafejet, a testét anyukám szabta ki és töltötte meg. Apa segített neki összeszerelni. Apukám készített fából egy babakocsit is. (Nagyon jó kézügyességük volt.) Nagyon örültem neki, habár az osztálytársak előtt már egy kicsit „ciki” volt ilyen nagylányként babát kapni. A narancs akkor ritkaságszámba ment, de karácsonyeste vacsora után anyám kibontott egyet, s közösen ettük meg.


3 megjegyzés:

klaribodo írta...

Igy volt ez, Zsuzsa, pedagóguséknál. Egyszerre csak egy kocka csokoládét kaptunk a táblából, be kellett osztani.
Milyen helyesek vagytok a testvéreiddel! :)

mick írta...

Az ötvenes évek karácsonyára emlékeztetsz. Amikor anyánk készítette a szaloncukrot, s csomagolta be, hogy olyan legyen, int az igazi, csak évekkel később tellett fondan szaloncukorra, amibe néha csaknem beletörött a fogunk, mert nem tudta megvenni a nyolcszögletű krémszaloncukorkát.
Szüleink millió apró ötlettel tették gazdaggá az ünnepet.
Köszönöm írásodat.

Borka írta...

Ez az alvós baba nekem is nagy vágyam volt, aztán én is megkaptam. :)