A Márta-nővérek első végzős évfolyama 1926-ban
Nagymama húga a Rókus-kórházban szolgált, pár év elteltével már műtősnőként dolgozott. Ez már azzal járt, hogy a kórházban volt egy szobája. A Rókusban ismerkedett meg egy fiatal alorvossal, aki később feleségül vette. Ezt követően már nem dolgozott tovább, hiszen a háború előtt nem volt szokásban, hogy férjes asszonyok állásban legyenek. Szép kort értek meg, ismertem mindkettőjüket, mondhatni, pótnagyszüleim voltak.
Még egy Márta-nővér jutott a családba, a harmadik, Pestre jött "gyerek" - fiatalember volt már ő is - a feleségét választotta közülük, a nővére társnői közül.
Ő pedig, a fiú, a Szepesi Diákotthon vezetője lett, ez a Szepességből elmenekült, elszármazott, Pesten tanuló egyetemisták kollégiuma volt, a huszas évek második felétől mintegy évtizeden át működött. Az első, Pestre szakadt generáció közt erős volt az összetartozás érzése, a szüleink korosztálya még - ha gyöngébben is - de tudtak egymásról, valamennyire kapcsolatot is tartottak, a mienk már csak szép emlékként őrzi ragaszkodásukat ahhoz a földhöz, ahol nem is élhettek.
1 megjegyzés:
Nagyon szép történet ez is. Olyan nemes.
Megjegyzés küldése